About the event – Slovenčina


English Deutsch Français Italiano Español Slovenčina Czech Română Polski

34th Wizz Air Budapest Half Marathon
September 8, 2019

Na druhej nedele v septembri  je najväčší polmaratón Strednej Európy

Účasť na polmaratóne je rovnocenná s krásnou prehliadkou mesta. Trasa vedie cez centre Budapešti, cez mosty a  najznámejšie pamiatky mesta. Obdivuj krásy budatínskeho hradu, krásnu panorámu  Pešti a tretieho najväčšieho parlamentu Európy na brehu Dunaja.

Zabehni 21 km jednotlivo, s priateľmi, v dvoj alebo v trojčlenných družstvách.

Všetkých vzdialeností sa zúčastní viac ako 15 000 pretekárov, viac ako 10 000 na polmaratóne a 1500 družstiev. Nie je dôvod na obavy z veľkého davu, pretekári budú štartovať vo vlnách, bude teda dosť miesta na beh.

maraton_05

V roku 2018 sa zúčastnilo viac ako 2700 zahraničných pretekárov z 82 krajín, z ktorých viac než 2000 ľudí zabehol polmaratón. Vymenujem len niekoľko krajín: najviac ich bolo z Veľkej Británie, Slovenska, Poľska, prišli aj z Čile, Indonézie a Singapúru.

Na trati pretekov sú na každom 4. – 5. km stanice občerstvenia a trvale je prítomná lekárska služba. Na pomoc sú pripravení bežci udávajúci tempo, aby ste mohli pretek absolvovať v naplánovanom čase. Na spríjemnenie behu bude postarané o zábavu, po trati budú účinkovať hudobníci, ktorí spestria svojimi vystúpeniami pretek.

Každý rok , každý pretekár dostane tričko s emblémom pretekov a v cieli dostane krásnu medailu, ktorej dizajn meníme každý rok. Ako vzor Vám uvádzame medaily z roku 2016:

[table “” not found /]

Budapešť je ideálnym cieľom na výlet koncom týždňa, viac ako 100 termálnych prameňov napĺňa termálne kúpele pre relaxáciu a oddych. Po preteku si môžeš oddýchnuť a regenerovať svoje unavené nohy. Sú tu turecké kúpele zo 16. 17. storočia, neobarokový kúpeľ Széchényiho.

Jedinečné v Európe sú  krčmy v starých ruinách, ktoré zachránili svojou inováciou staré budovy pred asanáciou. Nálada je v nich nezvyčajná, retro zariadenie z doby socialistického realizmu. Tu je dokonalá príležitosť dať si pohárik pred alebo po  preteku.

Nezabudni ochutnať keď si už prišiel pretekať naše špeciality, guláš, perkelt, závin a palacinky. Pretekárom s citlivým žalúdkom odporúčame ochutnávku až po ukončení preteku.

Pozri si toto video o meste a nechaj sa s ním očariť.

Like us on Facebook and join the Facebook event to stay up-to-date.