About the event – Polski


English Deutsch Français Italiano Español Slovenčina Czech Română Polski

34th Wizz Air Budapest Half Marathon
September 8, 2019

Największy półmaraton w centralnej Europie w drugą niedzielę września

Udział w półmaratonie to okazja do zwiedzania pięknego Budapesztu. Wśród miejsc, które odwiedzą znajdą się Most Łańcuchowy, Zamek, Parlament i inne znane budynki.

Pobiegnij 21km samodzielnie lub w sztafecie dwu lub trzyosobowej.

Na wszystkich dystansach wystartuje ponad 15 000 zawodników z ponad 10 000 półmaratonńczyków i 1500 zespołami sztafet. Mimo to nie ma powodu, aby martwić się o tłok na trasie lub wyprzedzanie zawodników ustawionych w niewłaściwej strefie startowej. Start odbywa się w falach, dlatego każdy ma wiele miejsca do biegania.

maraton_05

W 2018 roku wystartowało 2700 biegaczy zagranicznych  z 82 krajów, z których 2000 pokonało półmaraton. Najwięcej zawodników przyjechało z Wielkiej Brytanii, Słowacji i Polski. Biegacze przylecieli do stolicy Węgier m.in. z Chile, Indonezji oraz Singapuru.

Na trasach biegów znajdą się punkty odżywcze zlokalizowane co 4-5 kilometrów a nad bezpieczeństwem uczestników czuwać będzie opieka medyczna. Pacemakerzy pomogą w utrzymaniu założonego tempa biegu. Ponieważ radość z uczestnictwa w biegu jest równie ważna jak samo bieganie na trasie biegacze spotkają kilka punktów muzycznych.

Każdego roku uczestnicy otrzymują unikalne koszulki z logotypem maratonu, a Ci, którzy docierają do mety zgarniają niesamowite medale. Ich projekt zmienia się każdego roku, ale tutaj zobaczcie wersję z 2016 roku:

[table “” not found /]

Budapeszt to znakomite miejsce na weekendowy wypad. To stolica SPA z ponad 100 gorących źródeł, które zasilają słynne łaźnie. Po biegu możesz odpocząć w basenach pochodzących z XVI i XVII wieku – tureckich łaźniach oraz neobarokowej Széchenyi.

Unikalne w skali Europy są również klimatyczne puby zlokalizowane w ruinach, które zlokalizowane są w centrum miasta. Uratowane przed wyburzeniem teraz pełnią nową rolę. To świetne miejsce, aby po biegu wpaść na drinka po biegu. Ale jeśli już jesteś w Budapeszcie musisz spróbować znakomitych pozycji kuchni węgierskiej takich jak gulyás, pörkölt, rétes oraz palacsinta.

Jeśli masz wrażliwy żołądek, lepiej zostaw kulinarne odkrywanie Budapesztu na czas po biegu!

Zobacz to krótkie wideo o mieście i sam daj się uwieść jego urokowi:

Polub nas w serwisie Facebook i dołącz do wydarzenia na Facebooku, aby być zawsze na bieżąco.